stav | 0/0 |
ex AUREA Numismatika, 70. aukce, Praha 21. 5. 2016, pol. 184
O důvodu proč má medaile na hraně označení ryzosti “750“ můžeme pouze spekulovat.
V podstatě lze vyloučit pozdní označení medaile z důvodu zvýšení sběratelské ceny .
Vyšší sběratelskou cenu medaile s nižší ryzostí bylo možné předpokládat až v posledních několika málo letech. Medaile je ve sbírce, ze které je prodávána nejméně od 70. let minulého století. Kromě toho by případný padělatel musel počítat se snadnou možností odhalení skutečné ryzosti.
Je tedy velmi pravděpodobné, že medaile byla chybně označena v době ražby. Důvodem mohla být úspora poplatku za puncování, neboť za nižší ryzost byl nižší poplatek. Podle neověřených informací pamětníků z Kremnice měly být medaile s nižší ryzostí vyraženy jen v několika kusech pro zasloužilé pracovníky mincovny. Zde se nabízí spekulace, že některý pracovník mohl dodat zlato na medaili nižší ryzosti a nechal si vyrazit medaili v dukátové ryzosti a rozdíl zlata získal nelegálně ze zlata mincovny. Medaile musela být označena ryzostí “750“ a o skutečné ryzosti věděl jen její majitel. Samozřejmě nelze ani vyloučit obyčejnou lidskou chybu při označení ryzosti medaile.